"ושמחת בחגך"- איך בדיוק?!

לצאת מהבית והכורסא הנוחה , לסוכה ?    מי המציא את הרעיון הזה ואיפה כל הכיף פה ??

גם לכם היה נוח יותר לשבת בפרגולה עם גג מאשר בסוכה עם סכך נצח ??

למה בעצם הסכך נצח עשוי רק מהצומח ?  מה זה סכך וממה הוא עשוי ?

אז בואו נעשה לכם סדר בראש…..

הסיבה שהסכך צריך להיות מהצומח היא בעצם הבעיה של תחושת העושר

אבל.. מה בעצם הבעיה להיות עשיר ????

כאשר ישנו חשש כשאדם מגיע לשפע רב, הוא סופר את נכסיו ושמח בהם, יתגנב לאדם רצון להתגאות, ולחשוב  שמכוחו מגיע לו כל העושר הרב, וכפי שהזהירתנו התורה :                                                                                             פֶּן תֹּאכַל וְשָׂבָעְתָּ וּבָתִּים טֹבִים תִּבְנֶה וְיָשָׁבְתָּ: וּבְקָרְךָ וְצֹאנְךָ יִרְבְּיֻן וְכֶסֶף וְזָהָב יִרְבֶּה לָּךְ וְכֹל אֲשֶׁר לְךָ יִרְבֶּה: וְרָם לְבָבֶךָ וְשָׁכַחְתָּ אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ הַמּוֹצִיאֲךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם..:… וְאָמַרְתָּ בִּלְבָבֶךָ כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי עָשָׂה לִי אֶת הַחַיִל הַזֶּה "                                                                                  

דווקא בזמן שיש לאדם את כל השפע של כל השנה, האדם מקבל הוראה לצאת מבית הפאר , ולגור במשך שבוע בדירת עראי.   לראות את הסכך של הסוכה, שעשוי מחומר טבעי מהצומח , כפי שכתוב במשנה  : "כל דבר שאינו מקבל טומאה וגידולו מן הארץ מסככין בו:",(זו הסיבה לסכך מהטבע ) כך האדם ניזכר במי שברא את העולם, ונתן לו את כל השפע הזה. האדם נזכר בראשיתיות, בעראיות, בבורא עולם, ומתוך כך מכוון את כל השמחה שלו אל הנצח, אל הקב"ה, שהניק לו את כל השפע הזה. וכאשר אדם מגיע לתובנה זו, את אותה שמחה שיש לו, הוא מחלק גם לעניים ונזקקים הסובבים אותו, להראות שהשמחה הזאת היא לא רק שלו, אלא של ה', כפי שכתוב בתורה 9 : "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ ..". כמובן שיש לאדם רשות לשמוח בעושרו, רק צריך לכוון את השמחה הזאת כלפי ה', ומתוך שאדם מכוון את השמחה לקדושה, השמחה תהא שלמה גדולה ונכונה יותר.

שמעתם בחברת סוכות ירושלים או נחלים על סוגי הסכך השונים ולא הסבירו לכם ? דיברו איתכם על סכך במבוק , קיינעס, סכך רפייה  ,סכך קינים , ולא הבנתם מה הכי איכותי ומהודר ?

אז נתחיל מכך , ונודה על האמת , שאין דבר כזה "סכך מהודר"  , כל סכך באשר הוא , כל עוד הוא עשוי מחומרים טבעיים בלבד ולא מדבר המקבל טומאה הוא כשר – ואין סוגים שונים של כשרות , אלא כל סכך כשר הוא מהודר מבחינת ההלכה , אבל חלק חשוב שחייב להיות בסכך שהצל שלו צריך להיות מרובה מחמתו , כאשר נשים סכך ולא יהיה מעל 50 אחוז צל , הסכך פסול , כמו כן , סכך המוציא ריח רע , גם פסול.

בעבר כולם היו משתמשים בענפי הדקל שנותנים צל מרובה ולא מוציאים ריח , אך בעקבות שאיכות החיים השתפרה המציאו לפני כ25 שנה את הסכך קיינעס המקורי הראשון בארץ, הבלעדי של סוכות ירושלים , הנקרא גם סכך במבוק , סכך קיינעס עשוי מקני פפירוס משובחים ,פפירוס הוא צמח הדומה לקני סוף, הצפיפות שלו מאוד גבוהה כדי ליצור מקסימום צל בסוכה , הסכך תפור בחבל העשוי מצמח ה"גווה" לא מעובד , ברמה הכי גבוהה שאפשר לייצר , כדי לשמור על המוצר לשנים רבות , ומפה הגיע השם סכך לנצח .

עם התקדמות השנים החלו לייצר גם מוצרים תחרותיים לסכך קיינעס , המתחרה האיכותי של סכך קיינעס הוא סכך רפייה עשוי מפרוסות במבוק , שומר על צפיפות מרבית , דומה מאוד למחצלת , הוא קל ונוח , ונשמר לשנים רבות.

האפשרות הנוספת היא לקנות את סכך הזול ביותר הוא סכך העשוי מקשירה של במבוקים דקים  , עם צפיפות נמוכה יותר מקודמיו, אבל כמובן גם הוא מעל 50 אחוז צל הסכך הזה נקרא סכך איש מצליח או סכך מוזל , הוא יכול למלא את התפקיד באופן מושלם כאשר יש סוכה שנמצאת במקום שהשמש פחות מפריעה ליושביה.